top of page

Інформація про розроботчика сайту

 

Я, Дехтяр Тетяна Вікторівна, працюю у Дзержинському професійному ліцеї протягом 20 років. Викладаю спецтехнологію штукатурних і лицювальних робіт.

  

ПЛАН УРОКУ ВИРОБНИЧОГО НАВЧАННЯ
П курс група 21спеціальність «Штукатур, лицювальник-плиточник 2 розряду»
ТЕМА ПРОГРАМИ:  ПІДГОТОВКА ПОВЕРХНІ ПІД ЛИЦЮВАННЯ ТА НАСТИЛАННЯ ПІДЛОГИ.
ТЕМА УРОКУ: РОЗБИРАННЯ ОБЛИЦЮВАННЯ З КЕРАМІЧНИХ ПЛИТОК.

 

МЕТА УРОКУ:

 

- НАВЧАЛЬНА - СФОРМУВАТИ В УЧНІВ УМІННЯ ПРАВИЛЬНОГО ВИКОНАННЯ ОКРЕМИХ ПРИЙОМІВ РОЗБИРАННЯ ОБЛИЦЮВАННЯ З КЕРАМІЧНИХ ПЛИТОК ВІДПОВІДНО ДО ВИМОГ ІНСТРУКЦІЙНО-ТЕХНОЛОГІЧНОЇ КАРТИ І ПРАВИЛ ОХОРОНИ ПРАЦІ. ВИКОРИСТОВУВАТИ ЗНАННЯ В РІШЕННІ НОВИХ ПІЗНАВАЛЬНИХ І ПРАКТИЧНИХ ЗАДАЧ.

 

- РОЗВИВАЮЧА- СПРИЯТИ РОЗВИТКУ РАЦІОНАЛЬНОГО МИСЛЕННЯ ТА ТВОРЧОСТІ, ПІЗНАВАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ ТА САМОСТІЙНОСТІ; УВАГИ, СПОСТЕРЕЖЛИВОСТІ; СПРИЯТИ ФОРМУВАННЮ ПЛАНУВАТИ ТА КОНТРОЛЮВАТИ СВОЮ ПРАЦЮ.

 

- ВИХОВНА- СПРИЯТИ ВИХОВАННЮ ПОВАГИ ДО ПРАЦІ, ОБРАНОЇ ПРОФЕСІЇ, КУЛЬТУРИ НАВЧАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ, ДИСЦИПЛІНИ, СУМЛІННОСТІ, ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ, ІНІЦІАТИВИ.

 

- МЕТОДИЧНА МЕТА УРОКУ: продемонструвати власний підхід до проведення уроків виробничого навчання з застосуванням інноваційних технологій на уроці, як відрізку навчально-виховного процесу.

 

ТИП УРОКУ: УРОК ФОРМУВАННЯ ТА ВДОСКОНАЛЕННЯ ПЕРВИННИХ УМІНЬ.
ВИД УРОКУ: практичні вправи з елементами робочої гри.
ДИДАКТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УРОКУ: інструкційно-технологічні карти, плакати, інструкція з охорони праці, технічний довідник, слайди презентації уроку, навчальний відеофільм, картки-завдання до самостійної роботи.
МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ’ЯЗКИ: Технологія лицювальних та плиткових робіт (підготовка основи під облицювання); матеріалознавство (види матеріалів для очищення поверхні); охорона праці; будівельне креслення; хімія (як розчинники впливають на органічні забруднення поверхні); математика (вміння виконувати розрахунки і обирати оптимальне рішення для підготовки поверхні до облицювання); біологія та основи екології (охорона довкілля).
ФОРМА ОРГАНІЗАЦІЇ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ: індивідуальна.
ЛІТЕРАТУРА: Підручник «Лицювальник-плиточник» Власенко А.М.; «Штукатурні роботи» Нікуліна А.С., Заславська С.О.; «Матеріалознавство» Олександровський О. В; «Охорона праці» Л.Е.Винокурова; «Матеріали і технології в сучасному будівництві» Карапузов Є.К.

 

Методи навчання, що використовуються на уроці виробничого навчання :
словесні (фронтальне усне опитування, бесіда, розповідь, роз’яснення, інструктаж);
наочні ( слайди презентації, навчальний відеофільм, демонстрація ілюстрацій, практичний показ трудових прийомів);
практичні ( самостійне виконання навчально-виробничих завдань під час уроку, відпрацювання прийомів розбирання облицювання з керамічних плиток, робота з додатковою літературою, аналіз конкретних виробничих ситуацій, участь у рецензуванні відповідей товаришів);
частково – пошуковий (вирішення проблемних ситуацій).
Доурочна підготовка: Група попередньо поділена на бригади, які одержали певне завдання. Кожна бригада повинна презентувати присутнім сучасні будівельні матеріали компаній українських виробників СБС по темі «Підготовка поверхні під лицювання та настилання підлоги», у вигляді коротких повідомлень з метою поглиблення навичок застосування сучасних матеріалів.
 
    Технічне оснащення:комп'ютер;мультимедійний проектор.
 

 

 

ХІД УРОКУ:

 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА ( 5 хв.):

1. Перевірка наявності учнів.

2. Огляд відповідності зовнішнього вигляду учнів правилам охорони праці.

3. Перевірка готовності учнів до уроку.

 

П. ВСТУПНИЙ ІНСТРУКТАЖ ( 40 хв.):

2.1 Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів з використанням питань міжпредметного характеру:повідомлення теми, мети уроку: Тема сьогоднішнього заняття «Розбирання облицювання з керамічних плиток». У процесі уроку ви повинні оволодіти професійними навичками при розбиранні облицювання з керамічних плиток для подальшої підготовки поверхні під облицювання. - мотиваційна постанова: Знання і професійні навички набуті на сьогоднішньому уроці відповідають вимогам кваліфікаційної характеристики лицювальника-плиточника 2-го розряду і знадобляться вам у подальшому професійному зростанні, а також на наступному занятті.

Майстер виробничого навчання :

- За всю історію свого існування та розвитку будівельна галузь змінювалась завдяки створенню нових матеріалів і технологій, високого професіоналізму майстрів, використанню сучасних і традиційних матеріалів і інструментів. Економічні умови, що нині склалися на ринку праці, зумовили значні зміни у процесі підготовки робочих кадрів. Конкурентоспроможність товарів чи послуг є головним чинником розвитку економіки та забезпечується не лише досконалістю матеріалів, техніки чи технологій, а й професійною компетентністю виконавців, їх ставленням до справи. Зверніть увагу на екран. Цю красоту створили майстри лицювальники – плиточники, які мають кваліфікацію майстра 4 розряду. Якщо ви будете уважні і старанно виконувати запропоновані завдання, то також зможете створити подібний дизайн приміщень.

Сьогоднішній урок ми розпочнемо з повторення раніше вивченого матеріалу. Як ви вже знаєте від якісної підготовки поверхонь залежить якість їх опорядження. Цей матеріал дуже важливий для вас, тому що формує кваліфікаційні компетентності робітника з професії «Лицювальник – плиточник 2 розряду». Нам необхідно пригадати технологічну послідовність підготовки поверхонь під лицювання та настилання підлоги, що допоможе вам у подальшій роботі на уроці.

 

Повторення проведемо у вигляді конкурсу між двома бригадами.Завдання на екрані:

Бригада №1 – Здійсніть короткий опис послідовності виконання підготовки поверхні під лицювання стін.

Бригада №2 – Здійсніть короткий опис послідовності виконання підготовки поверхні для настилання підлоги плиткою.Опис здійснюється коротко та схематично.

Учні І та П бригади представляють свої роботи, тобто демонструють схематичний опис.

Майстер в/н та учні групи порівнюють схеми І та ІІ бригад, оцінюють виконані роботи.Короткий опис послідовності виконання підготовки поверхні учнями І та П бригад (еталон відповіді):

 

Підготовка поверхні при лицюванні стін та настиланні підлоги:

При виконанні робіт на цементному розчині вертикальні поверхні:

- перевіряють вертикальність та рівність стін - очищають від пилу, патьоків розчину- змочують водою- якщо на поверхні є окремі западини або відхилення від вертикалі, ці місця виправляють шаром цементного розчину.

При виконанні робіт на цементному розчині підлоги:перевіряють горизонтальність поверхні.очищають основи від сміття, бруду, пилу.змочують водою.

При виконанні робіт на клеючих сумішах:- перевіряють вертикальність та горизонтальність поверхонь.- перевіряють міцність підготовчого шару.- очищають від сміття, бруду, пилу. - ґрунтують поверхню.

 

Закріплення раніше вивченого матеріалу (створення проблемної ситуації).

Майстер виробничого навчання :

- А зараз наступне завдання практичне і теоретичне. Як відомо поверхня повинна бути чистою, очищеною від усіх видів забруднень, а на робочих місцях в кабінках забруднені поверхні: мастило, розчин солі, зайва вода, олія, неводна фарба, пил та бруд.

Завдання: Ви одержали домашнє завдання презентувати сучасні будівельні матеріали компаній українських виробників СБС у вигляді коротких повідомлень (додаток1).

Презентація бригад:

1. «Представники компаній» сухих будівельних сумішей від бригад презентують присутнім свій клас матеріалів для підготовки поверхонь під лицювання і розповідають технологію очищення, переконують присутніх у їх перевагах.

2. Члени бригади обирають матеріал для очищення поверхні і очищають поверхню від забруднень.3. Один робітник з бригади пояснює як впливає це забруднення на якість лицювання.

 

2.2. Викладання нового навчального матеріалу і показ трудових прийомів і операцій при розбиранні облицювання з керамічних плиток.

  Роздум над запитанням: Від чого залежить якість лицювальних робіт?Які види підготовчих робіт виконує плиточник? Що потрібно знати й вміти, щоб якісно виконувати роботу?

Пояснення характеру і послідовності роботи учнів на уроці;

Демонстрація навчального відеофільму про послідовність виконання робіт при розбиранні облицювання з керамічних плиток.

Опис навчального відеофільму:

При розбиранні облицювання з керамічної плитки не слід забувати про техніку безпеки та захисній екіпіровці. міжплиточний простір, заповнений затиркою, змочують водоюміжплиточні шви за допомогою ножа, шпателя або стамески плитку підсувається зубило і акуратно підбивається молотком з обережністю, поки плитка не почне відділятися від стіниночищають від старого клею або розчинупісля закінчення розбирання старої плитки, на поверхнівидаляють залишки клею або розчину,підготовка поверхні під лицювання стін Опанування новітніми технологіями:розбирання облицювання механізованим способом. На сьогоднішній день з'явився універсальний професійний електроінструмент для здійснення різних операцій, які найчастіше виконують вручну - це інструмент для ремонтних робіт. Досить безпечний. Дана машина укомплектована комплектом насадок, за допомогою яких можна виконувати такі види робіт, як видалення плиткових швів ;зняття керамічної плитки;шліфування поверхонь; розбивання затверділого розчину;зрізання шпаклівки; збирання цементного пилу.

 

Опитування учнів і пробне виконання ними нових прийомів, показаних майстром:

Плитка може відпадати від стіни або підлоги разом з клеєм і від клею .

- У чому причина, якщо плитка відпала від основи разом з клеєм ?

  еталон відповіді:

1) Основа, яка повинна бути облицьована плиткою, повинна бути міцною. Можливо плитку встановлювали на вапно, крейду, шпаклівку, пошкоджену штукатурку.

2) Поверхня не була ґрунтована перед облицюванням. На стіні або підлозі був бруд або пил і по ньому укладали плитку .

 

- У чому причина, якщо плитка відпала від клею?

 еталон відповіді:

1) Клей не нанесений під всією площею плитки .

2) Перед тим як приклеїти плитку до поверхні не достатньо просто нанести на поверхню клей гребінчастим шпателем , а потрібно ще клей нанести на тильну сторону плитки на «здир» . Таким чином ми ґрунтуємо плитку.

 

- Чому не буде триматися плитка на основі без нанесення на неї клею?

  еталон відповіді:

1) Тому що кераміка з якої зроблена плитка досить сильно всмоктує в себе вологу. Таким чином, коли ми притуляємо суху плитку до клею, вона швидко всмоктує всю вологу яку має клей . І таким чином присушує його, що робить його взагалі не еластичним. Можна ще перед укладанням плитки її поґрунтувати . Але потрібно дати їй висохнути не менше двох годин .

 

- Продемонструйте, як треба тримати (під яким кутом) зубило або стамеску до плитки?

- Продемонструйте прийом розчищення міжплиточного шва, за допомогою шпателя.

- Покажіть, як слід очищати неушкоджену керамічну плитку від розчину?

 

Відповідь майстра на запитання учнів; підведення підсумків вступного інструктажу.

 

Майстер в/н оголошує результати діяльності кожної групи, аналізує якість підготовки кожної команди.

 

ІІІ. Поточний інструктаж (270 хв.):

видання завдань для самостійної роботи учнів та пояснення порядку їх виконання.

Майстер в/н видає кожному інструкційно-технологічні картки, які містять послідовність виконання робіт по розбиранню облицювання з керамічних плиток;обсяг робіт-1,09 кв.м.розподіл учнів за робочими місцями;повідомлення про критерії оцінювання виконуваних робіт;

Майстер в/н повідомляє, що при оцінюванні їх роботи враховується:дотримання технологічної послідовності виконання операцій по розбиранню облицювання з керамічних плиток;якість підготовленої поверхні (видалення залишків розчину на поверхні, очищення плиток від розчину тощо), дотримання правил охорони праці, цільові обходи майстром робочих місць учнів;

Здійснюються постійно, в процесі виконання учнями роботи:

1-й цільовий обхід робочих місць (перевірити організацію робочих місць, їх забезпечення, дотримання т/б);

2-й цільовий обхід робочих місць (перевірити вірність виконання трудових прийомів і дій);

3-й цільовий обхід (перевірити дотримання технологічного процесу, здійснення самоконтролю);

4-й цільовий обхід робочих місць (перевірити здійснення безпечних прийомів праці, дотримання техніки безпеки на робочих місцях; виконання конкретних операцій).

За дотриманням вимог техніки безпеки і пожежної безпеки слідкувати протягом всього уроку.прийом майстром виконаних робіт;прибирання робочих місць.

Технологічна перерва 15 хв.

ІV. Заключний інструктаж (30 хв.): аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку;оцінка роботи учнів, їх об’єктивне обґрунтування;

- аналіз причин помилок учнів та засоби їх усунення;

- повідомлення та обґрунтування оцінок;

 

Критерії оцінювання.

Кількість балів(за 12-ти бальною шкалою)

1. Дотримання технологічної послідовності при розбиранні облицювання з керамічних плиток

2. Якість підготовленої поверхні

3. Дотримання правил охорони праці Середній бал.

Майстер в/н після прийому роботи кожного учня, оцінює його діяльність протягом всього уроку.

 

Видача домашнього завдання: «Представникам Компаній» сухих будівельних сумішей презентувати матеріали, за допомогою яких можна класти нову плитку, на вже існуючу, і як при цьому потрібно підготувати поверхню.

 

 

Методична проблема Дзержинського професійного ліцею

 

«Вплив інтерактивних форм навчання та інформаційно-комунікативних технологій на розвиток особистості учнів»

bottom of page